Wszystko o żelazkach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia...

> Funkcje i wyposażenie, czyli istotne detale żelazek

Funkcje i wyposażenie, czyli istotne detale żelazek

Funkcjonalność żelazka wynika z jego wyposażenia. O tym, czy będziemy zadowoleni z posiadanego żelazka decyduje szereg czynników i parametrów, które postaramy się szczegółowo przeanalizować w niniejszym artykule. Zanim wybierzesz żelazko, przeczytaj …

Podstawowymi funkcjonalnościami, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie żelazka są:

  • spryskiwacz,
  • prasowanie pionowe,
  • blokada kapania,
  • automatyczne wyłączanie,
  • system antywapienny,
  • samoczyszczenie

Spryskiwacz

Spryskiwacz umożliwia zmoczenie tkaniny strumieniem rozpylonej wody. Jest szczególnie przydatny przy materiałach, które łatwiej rozprostowują się, gdy są lekko wilgotne, np. len, gruba bawełna, tkaniny krochmalone. Spryskiwacz świetnie się też sprawdza w przypadku prasowania kołnierzyków i mankietów.

Prasowanie pionowe

Pionowy wyrzut pary umożliwia prasowanie w pozycji pionowej, dzięki czemu odświeżymy marynarkę lub płaszcz bezpośrednio na wieszaku lub zaprasujemy zagniecenie na firance nie zdejmując jej z karnisza. Prasowanie w pozycji pionowej odbywa się bez dotykania materiału, wyłącznie za pomocą gorącej pary. Dzięki temu nie ma najmniejszego ryzyka przypalenia lub wybłyszczenia tkaniny. Można w ten sposób odświeżyć ubrania, które nie wymagają pełnego prasowania.

Blokada kapania

Blokada kapania wbudowana w żelazko jest praktycznym rozwiązaniem, zapobiegającym wydostawaniu się wody na zewnątrz. Prasowanie delikatnych tkanin w niskich temperaturach może powodować skraplanie się wody i wyciekanie jej na materiał. Blokada kapania skutecznie uniemożliwia zaplamienie tkaniny wydostającą się wodą. Jest przydatna również w wyłączonym żelazku, umożliwiając jego przestawianie bez ryzyka rozlania wody.

Automatyczne wyłączanie

Wartą uwagi funkcją jest system automatycznego wyłączania. Za jego sprawą żelazko wyłącza się automatycznie, gdy przez kilkadziesiąt sekund stoi w bezruchu na stopie, leży bokiem lub przez kilka minut stoi w pozycji pionowej. Czujnik automatycznego wyłączania odetnie zasilanie po określonym czasie bezczynności, co wpływa na bezpieczeństwo użytkowania oraz oszczędza energię.

System antywapienny

W trosce o utrzymanie urządzenia w najwyższej formie, konstruktorzy wyposażają żelazka w funkcje zapobiegające osadzaniu się kamienia. System antywapienny sprawia, że utrzymamy kanaliki parowe wolne od osadu wapiennego. Dzięki temu wydłużymy żywotność żelazka i unikniemy zaplamienia materiału wydostającym się wraz z parą osadem. Systematyczne używanie tabletek antywapiennych oraz prostej w użyciu funkcji pozwoli wydłużyć okres użytkowania sprzętu. Tabletki rozpuszczają kamień na cząsteczki, ułatwiając czyszczenie żelazka. Zapobiegnie to plamieniu materiałów białym pyłem, podczas wyrzutu strumienia pary. Aby zapewnić jak najlepsze działanie urządzenia, należy systematycznie oczyszczać żelazko z osadu wapiennego.

W niektórych żelazkach dzięki zastosowaniu systemu antywapiennego, żelazko nie wymaga użycia wody destylowanej. Można użyć wody z kranu, a system antywapienny zapobiegnie osadzaniu się kamienia wewnątrz żelazka.

Samoczyszczenie

Projektanci żelazek wyposażają te urządzenia w funkcje samooczyszczania. System samoczyszczenia udrażnia kanaliki parowe w stopie żelazka, pozbywając się osadu z twardej wody. Tefal zaopatrza niektóre ze swoich modeli w stopę Ultragliss pokrytą palladem. Dzięki specjalnej powłoce, stopa ma właściwości samoczyszczące. Drobne nieczystości ulegają utlenianiu i zamieniają się w parę wodną, dzięki czemu stopa zachowuje swoją maksymalną skuteczność przez długi czas i zapewnia długotrwały idealny ślizg po materiale. Dzięki temu łatwiej utrzymać żelazko w nienagannej formie i przedłużyć okres jego bezawaryjnego użytkowania.

Inne ważne cechy

Długi, łatwy do zwinięcia przewód zasilający, zabezpieczony klamerką spinającą, to duże udogodnienie dla użytkownika żelazka. Producenci oferują nawet 3-metrowe przewody, co pozwala swobodnie manewrować żelazkiem. Długość przewodu uniezależnia nas też od konieczności rozkładania deski do prasowania bezpośrednio przy gnieździe elektrycznym. Dzięki schowkowi można przewód w całości schować, kiedy urządzenie nie pracuje. Kulkowe połączenie kabla z korpusem żelazka zapobiega skręcaniu przewodu. Niekiedy kabel jest odłączany i żelazko jest zdolne przez określony czas pracować bez niego.

Do żelazek często dołączony jest pojemnik do nalewania wody.

Wskaźnik pustego zbiornika i wskaźnik gotowości, pozwolą nam w prosty sposób monitorować stan urządzenia.

Antypoślizgowe nóżki na podstawie zbiornika w stacjach parowych, czynią go bardziej stabilnym.

Miękki, ergonomiczny uchwyt żelazka pomaga podczas długiego prasowania – nie odczuwamy zmęczenia dłoni.

Przeczytaj więcej o żelazkach: