Jakie żelazko wybrać?
Zacząć jednak powinniśmy od pieca, czyli od naszych potrzeb w tym zakresie i zasobności portfela. No i naturalnie musimy wiedzieć, jakiego żelazka zdecydowanie NIE chcemy. Fora internetowe puchną od komentarzy, co najbardziej denerwuje w żelazkach. Najczęściej wymieniane wady tych urządzeń to: kapanie (na gorąco i – o zgrozo – na zimno), tendencje do zakamieniania się, przypalająca się stopa. Żelazka określane jako dobre to te, które posiadają systemy autoczyszczenia, niekapiące, z systemami bezpieczeństwa, z niebrudzącą stopą i odłączanym kablem.
Istotna przy wyborze jest moc żelazka – im większą mocą charakteryzuje się to urządzenie, tym szybciej jest gotowe do pracy, czyli szybko się nagrzewa. Niektóre żelazka posiadają tak dużą moc, że można prasować nimi już w momencie włączenia do sieci. Tego typu modele błyskawicznie reagują na zmianę regulacji temperatury (również na jej zmniejszenie) i skuteczniej wytwarzają parę. Generalnie obowiązuje prosta zależność – im mniejsza moc, tym czas prasowania jest dłuższy.
Najbardziej ogólny podział żelazek to: żelazka parowe, stacje parowe (systemowe) oraz żelazka turystyczne. Jaką markę żelazka wybrać? Na to pytanie na pewno również pomożemy Wam odpowiedzieć.
Żelazka parowe
Żelazka parowe to obecnie najpopularniejsze urządzenia do prasowania. Trudno się dziwić – zastosowanie pary podczas procesu prasowania, znacznie ułatwia i skraca tę czynność. Aplikacja pary na tkaninę odbywa się za pomocą specjalnych otworów umieszczonych na stopie żelazka. Uprzednio wodę wlewamy do specjalnie przeznaczonego do tego celu zbiorniczka. Dużą zaletą tego typu żelazek jest ich niewielka waga. Para na tyle pomaga w prasowaniu, że nie musimy działać na tkaninę dodatkowo ciężarem urządzenia. Żelazka parowe mają również funkcję zwaną dodatkowym uderzeniem pary, która znacznie ułatwia rozprasowywanie szczególnie uporczywych zagnieceń lub solidnych tkanin, na przykład lnu. Podczas działania tej funkcji, para wydobywa się z żelazka z większą mocą około 200g/minutę. Dla porównania – podczas zwykłego trybu pracy żelazka parowego para działa z natężeniem około 35 g/minutę. Na skutek tego włókna tkaniny rozszerzają się i prasowanie przebiega gładko. Para sprawia, że skutecznie możemy wyprasować ubranie, bez konieczności prasowania go również po drugiej stronie. Żelazka posiadające regulowane wytwarzanie pary umożliwiają precyzyjne dobranie ilości pary do rodzaju prasowanej powierzchni. Dodatkowo, żelazka parowe są wyposażone w specjalne spryskiwacze, ułatwiające rozprasowywanie szczególnie uciążliwych zagnieceń. Punktowe nawilżanie pozwala na łatwe rozprostowanie włókien tkaniny. Niektóre żelazka posiadają opcję pionowego wyrzutu pary, dzięki czemu szybko i wygodnie odświeżymy naszą garderobę, bez potrzeby ściągania jej z wieszaka. Funkcja ta jest bardzo bezpieczna dla tkanin, ze względu na to, że nie dotykamy powierzchni ubrania stopą żelazka. Ponadto, często żelazka posiadają specjalnie wyprofilowane stożki parowe, które pozwalają na łatwe manewrowanie i aplikowanie pary nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Duże otwory wylotu pary oraz spiczasta końcówka sprawiają, że prasowanie plis, mankietów, czy przestrzeni pomiędzy guzikami staje się wygodniejsze.
Osobnym rodzajem żelazek parowych, niejako bardziej zaawansowaną technologicznie rodziną, są żelazka z wewnętrznym generatorem pary. Te urządzenia charakteryzują się wyjątkowo dużą mocą. Wewnątrz wbudowany mają generator pary, który wytwarza parę na znacznie wyższym poziomie niż w tradycyjnych żelazkach parowych. Dodatkowo, para wytwarzana jest niezależnie od temperatury, na jaką nastawiliśmy żelazko.
Stacje parowe (systemowe)
Stacje parowe, inaczej mówiąc generatory pary, to samoistne wytwornice pary, które coraz częściej wybierane są przez wymagających klientów. Stacje parowe to w pełni profesjonalne urządzenia, zapewniające wysoką wydajność i skuteczność prasowania. Idealne dla osób, które dużo i często prasują. Posiadają one zewnętrzny generator pary o dużej mocy. Jest to swoista baza, w której umieszczono wytwornicę pary. Oprócz tego stacja posiada wbudowany zbiornik na wodę, niekiedy również zbiornik dodatkowy. Jeśli chodzi o zakres funkcji, posiadają one zwykle podobny zestaw dostępnych opcji jak w żelazkach parowych. Zasadniczą różnicą jest ich wyjątkowa moc – około 3100 W i wysokie ciśnienie, pod jakim wyrzucana jest para – nawet 6 bar. Stacje parowe nie wymagają częstego dolewania wody podczas prasowania jak tradycyjne żelazka parowe. Ponadto bardzo szybko się rozgrzewają – około dwie minuty. Wyjątkowy komfort prasowania zapewni ciągły strumień pary, zarówno w poziomie, jak i w pionie, który pozwala prasować nawet kilka warstw tkaniny jednocześnie, bez konieczności odwracania ich na drugą stronę. Niektóre stacje parowe są zdolne wyrzucać parę z mocą przydatną szczególnie w przypadku trudnych zagnieceń lub opornych materiałów. Ponadto pozwalają dodatkowo zwilżyć tkaninę, dzięki czemu jej włókna rozszerzają się i łatwiej poddają żelazku. Regulowane wytwarzanie pary i płynna regulacja temperatury umożliwiają dobranie optymalnego programu do bezpiecznego wyprasowania każdej powierzchni. Często stacje parowe nie wymagają regulacji temperatury. Dzięki zastosowanej technologii bezpiecznie i równie dokładnie wyprasujemy różnego rodzaju tkaniny bez konieczności zmiany ustawień. Pozwala to zaoszczędzić czas, związany z koniecznością dogrzewania lub ochładzania stopy żelazka i nie wymaga wcześniejszego sortowania odzieży.
Specjalne blokady to udogodnienie ułatwiające bezpieczne przenoszenie i przechowywanie urządzenia. Dzięki nim stopa żelazka pozostaje stabilnie na podstawie i nie zachodzi niebezpieczeństwo jej upuszczenia podczas przenoszenia generatora pary.
Żelazka turystyczne
Żelazka turystyczne charakteryzują się mniejszą mocą niż żelazka, którymi posługujemy się na co dzień. Ponadto wyróżniają je mniejsze gabaryty. Żelazka turystyczne również mogą być żelazkami parowymi. Nie musimy na wakacjach rezygnować z komfortu prasowania przy użyciu pary. Najczęściej tego typu modele posiadają składaną rączkę, aby jeszcze bardziej skompaktować ich objętość, co ma wielkie znaczenie, kiedy pakujemy się w podróż i chcielibyśmy mieć wszystko to samo co w domu, ale „w pigułce“, ze sobą. Dlatego żelazka turystyczne posiadają pełen zakres niezbędnych funkcji typowych dla żelazek. Łącznie z pionowym wyrzutem pary, co umożliwia zaprasowania zagnieceń na koszuli bez konieczności zdejmowania jej z wieszaka. Wbudowany spryskiwacz umożliwia zmoczenie tkaniny strumieniem rozpylonej wody. Dzięki niemu możliwe jest skierowanie niewielkiego strumienia wody w określone miejsce na materiale, które dzięki temu będzie się lepiej prasowało. Jest przydatny zwłaszcza przy kołnierzykach i mankietach koszul i z pewnością znajdzie swoje zastosowanie podczas podróży służbowych. Te urządzenia rozgrzewają się zwykle wolniej niż żelazko, którym posługujemy się w domu. Niemniej doskonale sprawdzą się w podróży, domku letniskowym czy hotelu, a dzięki ich małym gabarytom i składanej rączce, znajdzie się na nie miejsce w każdej walizce.